Dolgu Neden Yapılır?

     Ağızlarımız vücudumuzun sindirim organlarına sindirilmek ve işlenmek üzere olan besinlerin vücudumuza girişini sağlamaktadır. Ardından dişlerimiz ile öğütülerek besinlerin kolaylık ile sindirimi ve daha küçük parçalara ayrılmayı bekleyen besinleri minimum düzeyde öğütmek üzere mideye inmektedir.

    Eğer ki dişlerimiz olmasaydı besinleri doğrudan tıpkı bir yılan misali yutmak ve neredeyse midenin de bu besinleri sindirmesi aylarca sürebilirdi. Bu neden ile yaratıcı bizlere sunmuş olduğu çeşitli nimetlerin arasında dişlerimizi de vererek vücudun daha iyi işleyişini sağlamaktadır.
Diş sağlığımız için de elzemli durumlardan biri olan dolgu hayatımız boyunca pek çok kez diş hekimleri tarafından bizlere yapılan bir çürük tedavi yöntemidir.   
         Diş sağlığının korunması ve gerekli görünen ön müdahalelerin de yapılması için dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe normal fonksiyonunu nispeten kazandıracak olan yöntemlerin başlıca türlerindendir. Bakterilerin girebilecek boşlukları dolgu ile kazanılarak çürük oluşan dişlerin ve diş etlerinin de zarar görmemesi için pek çok insana da genellikle uygulanan diş tedavisi tekniğidir. Amalgam dolgu gümüş dolgular olarak da bilinen bir dolgu türüdür. Amalgam gümüş, bakır cıva ve kalayın bir araya getirilerek oluşturulmuş olunan bir alaşım türüdür. Amalgam haldeki madde karıştırılır ve diş hekimleri tarafından diş tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemler ile çürük oluşan kısmında boşluklar kapatılarak normal diş taşlarının sertliğinde ve aynı fonksiyona yakın bir koruma kaplama kazandırılarak dişlere yapılan bu plaklar ile çürüklerin daha fazla zarar vermesi de önlenmiş olunur.