Kaliteli Ayak Sağlığı Hayatın Göstergesi

   Dünyaya geldiğimiz andan itibaren tüm yükümüzü çeken ayaklarımız, hayatımız boyunca iç ve dış nedenlere bağlı olarak hayatımızın izlerini taşımaktadır. Bir deyişe göre: ayaklar sağlığın aynasıdır. Çeşitli kan hastalıkları, şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları gibi bazı rahatsızlıklara ait ilk bulgular ayağımızda ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzda meydana gelen nadir hastalıklar dışında hemen hemen bütün bebeklerin ayak sorunu bulunmaz.        Doğumdan itibaren sağlıklı, pamuk ayaklar yürüdükçe değişiklik göstermeye başlamaktadır. Bir insanın günde 8000 ile 10000 arasında adım attığını düşünürsek, bir ömür boyu dünyanın çevresini 4 kez dönebilecek kadar yürüdüğünü gösterir.

Ayak Sağlığı Önemi
Deri kuruluğu, tırnakta renk ve doku değişiklikleri, yanma, karıncalanma gibi bulgular ile kendini belli eder. Diğer taraftan yaşa bağlı olarak kilo değişimi de ayak yapısında deforme edebilir. Kemik erimesi, ödem, kalp yetmezliği, obezite, omurga rahatsızlıkları kişilerin rahat hareket edememelerine neden olur. Bu da yeterli şekilde ayak bakımın yapılmasını engeller. Sonuç olarak mantar, koku, kaşıntı nasır gibi hastalıklara neden olur.

Ayak Sağlığı için Önemli Bilgiler
Her zaman ayaklarınızı kontrol edin. En küçük bir değişiklik gördüğünüz an hemen bir dermatoloji doktoruna gitmelisiniz.
Daima rahat ayakkabıları tercih edin. Ayakkabının sıkmaması ve vurmaması gerekli.
Pamuklu çorapları seçin. Sentetik çorapları kullanmaktan vazgeçin.
Tırnaklarınızı daima kısa ve küt şeklinde kesin.
Yürüyüş yapın ve yürüyüşe uygun ayakkabılar seçin.
Ayaklarınızı ısıtmak için sıcak su torbası, kalorifer peteği kullanmayın. Bunun yerine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Ayaklarda Engellenebilir Sorunlar
Düzenli olarak yaptığınız ayak muayenesi ve ayak bakımı ile çoğu sorunu ortaya çıkmadan engelleyebilirsiniz. Yürüyüş yaparak ayaklarda oluşabilecek problemleri engellersiniz.

Kaliteli Hayat için Ayak Sağlığının Önemi
Yaşam kalitemizin artmasına, bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına rağmen, kaliteli hayat yaşamak için hareket etmek büyük önem arz eder. Çoğu hastalıklarda egzersiz yapmanın faydalarından bahsedilir. Ayak sağlığımızı korumak ilerleyen yaş ile ortaya çıkacak hastalıklara karşı tedbirli olmak günlük hayatımızda kaliteli yaşam için olmazsa olmazdır. Herkesin ayak sağlığını hafifealmaması gerektiği, oluşabilecek en ufak sorunların yaşamımızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamalıyız.