Kalp ve Damar Hastalıkları Neden Olur?

    Ülkemizde ve dünyada ölüm sebeplerinin başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, yalnızca Avrupa’da senede 4 milyon insan bu yüzden ölüyor. 65 yaşından önce kalp ve damar hastalıklarının sebep olduğu ölümler, erkeklerde daha çok görülüyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, kalp ve damar hastalıklarının artmasına neden olan 10 etkeni açıklayacağız.

1- Meyve ve sebze tüketiminin azalması
Yeterince meyve ve sebze yenmemesi sonucunda, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı yükseliyor. Hazır yiyecek ve yüksek kalorili yağlı gıda maddeleri tüketiminde, kalp ve damar sağlığı önemli ölçüde zarar görüyor.

2- Yüksek kolesterol
Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin normalin üstünde çıkması, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Yüksek kolesterol ile savaşmada yaşam tarzı değişikliği ve diyetin önemi çok büyük. Bununla beraber doktorun verdiği kolesterol ilaçlarını kendi başınıza bırakmayın.

3- Aşırı kilo ve obezite
Tüm dünyada en büyük sorunlardan biri olarak görülen obezite, günümüzde çocuklarda da sık sık görülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre düşük ve orta gelire sahip ülkelerde, çocukların %16’sında obezite görülüyor. Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezitenin en büyük dostu fast food tarzı yiyecekler. Bu sebeple hem kendimizin hem de çocuklarımızın bu tür beslenme alışkanlıklarından uzak tutmalıyız.

4- Diyabet ve insülin direncinin artması
Artık hemen hemen herkes sağlıksız beslenmenin etkisi altına giriyor. Bu yüzden diyabet ve insülin direnci son zamanlarda oldukça artmış durumda. Ayrıca metoboliksendromlar artık çocuklarda da rastlanabiliyor. Araştırmalara göre bu durum düşük ve orta gelire sahip ülkelerde, nüfusun %25’inde görülüyor.

5- Fiziksel aktivitenin azalması
Kalp ve damar sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden birisi fiziksel aktivitelerin azalması. Eğer kalbinizi korumak istiyorsanız, haftada en az 4 gün tempolu ve düzenli yürüyüş yapmalısınız.

6- Hipertansiyon yaşının düşmesi
Türkiye’de her 3 yetişkinden birinde hipertansiyon (yüksek tansiyon) görülüyor. Ayrıca her 10 kişiden 6’sı hipertansiyon hastası olduğunu bile bilmiyor. Ülkemiz bu istatistikler ile dünya ortalamasının çok üzerinde yer alıyor. Hipertansiyon oluşumunu etkileyen en büyük nedenlerden birisi yanlış ve kötü alışkanlıklar.