Sigarayı Bırakmanın Yolları

       Kalp hastalıklarına, felce ve kansere neden olan bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak, birçok kişi için kolay olmaz. Fakat bir kere bırakmayı başardığınızda, sağlığınızda gözle görüşür bir şekilde düzelmeler başlar. Sigara içilmeyen ilk 24 saatte bile kalp krizi geçirme riskiniz azalır. Peki bu zararlı alışkanlıktan sonsuza kadar kurtulmanın yolu var mı? İşte size sigaradan kurtulmanızı sağlayacak 11 öneri: 

1-Doğal şeyler yiyin: Gün içerisinde sık sık yapacağınız meyve ve sebze atıştırmalıkları tütünsüz bir hayat tarzı sağlar. 

2- Spor salonuna gidin: Düzenli olarak yapacağınız egzersizler, dopamin ve serotonin salgılarını arttırması nedeniyle, nikotin ihtiyacınızı azaltır. Bu sebeple belli aralıklar ile yapacağınız egzersizler, sigarayı bırakmanıza çok büyük katkı yapacaktır. 
3- Pazartesi günü başlayın: Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sigara içenlerin tiryakilikten kurtulmak için ‘’Sigara bırakma’’ gibi aramalar Pazartesi günleri yapılıyor.  4- Farkındalık meditasyonu: Yapılan araştırmalara göre, meditasyon yapmak sigara tiryakiliğinden kurtulmanıza yardım ediyormuş. 
5– Eski tiryakilerin bulunduğu reklamları izleyin: Eski sigara tiryakilerinin, tavsiyelerinin gösterildiği reklamlar nedeniyle birçok insan sigarayı bırakıyor. 

6- Evcil hayvanlarınızı düşünün: Sigara tiryakilerinin evcil hayvanlarının yanında sigara içmesi durumunda, yalnızca kendi sağlıklarını değil kedi ve köpeklerinin de sağlığını tehlikeye atmaktadır. Evcil hayvanların yanında içilen sigaranın, kanser olasılığını çok büyük oranda arttırdığı bilinmektedir. 
 7- Ağırlık kaldırın:
 Araştırmalar, 12 haftalık bir ağırlık programı uygulayan sigara tiryakilerinin, bu alışkanlıktan kurtulma oranını 2 katına çıkartıyor. 8- Danışmanlık hizmetlerini kullanın: Bireysel, grup veya telefon ile danışma hatları, sigaradan kurtulma şansınızı minimum %11 gibi bir oranda arttırıyor. 9- Yeni bir hobi edinin: Heyecan verici aktiviteler yapmak, nikotinin de tetiklediği beyindeki ödül bölümünü harekete geçiriyor. 10- Bir anda bırakın: Yapılan araştırmaların sonucuna göre, sigarayı bırakan inşaların %90’ı sigaradan tek seferde kurtulmuştur. Bu yöntem ile yan etkileri daha çok olmakla beraber daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. 11- Sigarayı düşünmeyin: Sigaradan kurtulmak isteyenler, sigara hakkında asla düşünmemelidir. Bu düşünceler her ne kadar olumlu bile olsa, size sigarayı teşvik edebilir.